Panopto Dijital Eğitim Çözümleri

Lider Video Eğitim Platformu

2007 Yılında Carnegie Melon Üniversitesi’nde oluşturulmuş ve üniversitelerin ihtiyaçlarına göre geliştirilmiş; görüntü, ses ve diğer medya verilerini dijitalleştirerek eğitimin geleneksel yapısının dışına çıkılabilmesine olanak sağlayan bütünleşik dijital video eğitim yazılımıdır. Bilgisayar, tablet, telefon gibi donanım araçlarında çalışabilen, kolay kullanımlı ara yüzleri, merkezi video yönetimi, canlı yayın, video içeriklerinde arama, video içeriklerinde quiz- test-anket oluşturabilen, kapsamlı video analizleri ve raporlamalar sunan bir uygulamadır. Eğitim kurumlarında yaygın olarak kullanılan LMS (learning management systems) ile kolay entegrasyon imkanı sayesinde dersler, ders içerikleri ve kullanıcı yönetimi merkezi olarak tek bir platform üzerinden yapılabilmektedir.

Panopto ile ders kayıtları grafik ara yüzlü kolay kullanıma sahip dâhili uygulaması ile yapılabildiği gibi ayrıca web tabanlı (*) ders kayıt seçenekleri de sunmaktadır.  Panopto uygulaması ile eş zamanlı olarak birden çok ekran ve kamera görüntüsü ile ders kaydı yapılabildiği gibi, bu ders kayıtları içerisinde PDF dokümanları da yerleştirilebilmektedir. Böylece öğrenciler tek bir portal ekranı üzerinden hem görsel hem de yazılı eğitim araç gereçlerine kolayca erişebilmektedir. Ayrıca anket, quiz ve test gibi ölçme ve değerlendirme araçları da aynı oturum içerisine dahil edilebilmektedir.

Panopto eğitim platformunda oluşturulan ders kayıtları, kayıt sonrasında otomatik olarak ilgili ders için tanımlanan alana yüklenmektedir. Böylece kayıt sonrasında eğitmenin hiçbir işlem veya aktivasyon yapmasına gerek kalmaksızın bu derse erişim izni bulunan tüm öğrenciler dersi izleyebilmektedir. Panopto Eğitim platformu ile eğitimler canlı yayınlanabileceği gibi çekimi yapılıp ileri bir tarihte yayına alınabilmekte ve kullanıcı sayısı özelinde uyarlanabilmektedir.

Öğrenciler ve eğitmenler kayıt edilen dersleri kendi bilgisayarlarına da indirebilmekte ayrıca internet erişimi olmayan ortamlarda da dersleri izleyebilmektedir.

Gelişmiş Video Analiz ve Raporlama Araçları:

Panopto’nun analitik raporlama araçları ile video izlenme istatistikleri ile beraber videoların kimler tarafından,  ne kadar süre ile izlendiği bilgilerine de ulaşılabilir. Hangi öğrencinin dersi ne kadar izlediği, hangi dersin hangi öğrenci tarafından ne kadar süre ile izlendiği verilerinin yanı sıra öğrenci performansları ve katılımları da analiz edilebilir.

Raporlama araçları ile elde edilecek izleme verileri, aynı zamanda elektronik yoklama aracı olarak da değerlendirilebilmektedir.

 

Panopto üzerinde oluşturulan dijital konferans ve etkinlik gibi içeriklerin kurum dışındaki kişilere de paylaşımı mümkün olabilmekte. Panopto raporlama araçları ile kurum dışından içeriklere erişimlerinin izlenmesi, bu içeriklerin ne kadar izlendiği veya başkaları ile paylaşıp paylaşmadığı bilgisine de ulaşılabilmektedir

Gelişmiş İndeksleme;

Panopto’nun sunduğu gelişmiş indeksleme teknolojisi ile konuşmacı notları da dahil olmak üzere PowerPoint ve Keynote destelerinde görünen her sözcüğü dizine ekler ve böylece istenildiği zaman video içerisindeki konuşmada geçen sözcük aratılabilir. Ayrıca video izlenirken doğrudan dijital notların alınmasına olanak sağladığı gibi bu notlar Panopto’da da aratılabilmektedir.

Panopto çözümleri sadece video konferans çözümü veya senkron uzaktan eğitim aracı olmaktan çok ötede tek bir platform olarak üniversiteler için uçtan uca bütünleşik dijital video eğitim platformu sunmaktadır.

Eğitim kurumlarının ihtiyaç duyabileceği her türlü modern eğitimin ihtiyaçlarına cevap verebilmektedir.

Panopto’nun esnek, sürdürebilir çözüm odaklı lisanslama seçenekleri ve daha fazlası için lütfen bizimle iletişime geçiniz.